piektdiena, 2022. gada 22. aprīlis

Par maldīšanos 3 priedēs - 0% PVN piemērojams gan ziedojumiem Ukrainai, gan pārdošanai SLO, kas ziedo Ukrainai!

 

0% PVN - gan ziedojumiem, gan pārdošanai eksportam

Par PVN atbalstam Ukrainai daudzi jauc divas dažādas situācijas – preču ziedošanu un preču pārdošanu sabiedriskā labuma organizācijai (SLO), kas tās par ziedojumiem iegādājas un tālāk sūta uz Ukrainu. Par ziedošanu Ukrainas atbalsta likumā ir jauns pants, kas ļauj ziedotām precēm piemērot 0% likmi, tādējādi nezaudējot priekšnodokli par šo preču iegādi. Taču, ja uzņēmums pārdod preces SLO? Šādiem gadījumiem ir pieņemti un 2022.gada 22.martā spēkā stājas grozījumi PVN likuma piemērošanas MK noteikumos, kuros paredzēts, kā attiecīgajai (šķietami - iekšzemes) pārdošanai SLO arī drīkst piemērot 0% PVN uz atvieglotiem nosacījumiem.

Eksportu uz Ukrainu tagad var apliecināt ar 1 no 3 dokumentiem 

Lai apliecinātu tādu preču izvešanas faktu uz Ukrainu, kas ziedotas ar mērķi sniegt vispārējo atbalstu Ukrainas sabiedrībai Krievijas izraisītā bruņotā konflikta dēļ, tagad pietiek tikai vienu no 3 šo MK noteikumu minētajiem dokumentiem, kas apliecina preču eksporta faktu. MK noteikumi paredz šādus dokumentus eksporta pierādīšanai:

  1.         starptautiskos kravas transporta pavaddokumentus vai to kopijas (tai skaitā CMR);
  2.         līgumus, kas noslēgti ar trešo valstu vai trešo teritoriju personām (preču saņēmējiem);
  3.         dokumentus, kas apliecina samaksu par preču eksportu.

FM apstiprina, ka šis attiecas arī uz pārdošanu SLO

Mulsināja šo MK noteikumu vārdi ziedotas preces, tāpēc uzjautāju FM par PVN galvenajai atbildīgajai personai un viņa apstiprināja, ka šie grozījumi attiecas arī, ja pārdevējs pārdod SLO, kas eksportē. Tad arī ar 1 eksportu apliecinošu dokumentu pārdevējs var likt 0% pārdošanai.

VID arī apstiprina, ka šis attiecas arī uz pārdošanu SLO

Tāda pat interpretācija atrodama arī attiecīgajos VID metodiskajos materiālos. Turklāt tajos pieļaujamo eksportu pamatojošo dokumentu interpretācija ir pat vēl pielaidīgāka, kā MK noteikumos

“Tātad PVN 0% likmi var piemērot tikai tādu ziedoto preču piegādei, kuras nodotas Latvijas SLO un kuras ir izvestas no Latvijas teritorijas. PVN 0% likmes piemērošanu ziedojumam var pamatot ar vienu no šādiem attaisnojuma dokumentiem:

• līgums ar SLO;

• preču nodošanas - pieņemšanas akts;

• cits darījumu apliecinošs dokuments.

Ir arī jāizraksta nodokļu rēķins saņēmējam – SLO, piemērojot PVN 0% likmi.”

Manuprāt, VID uzskaitījums pat ir maigāks par likumu – līgums ar SLO jau pats par sevi ļauj piemērot 0%. Un tas ir pareizi – šoreiz jāpaslavē VID, jo darbojoties Uzņēmēji Mieram SLO, nācies redzēt, ka Ukrainas armijas pārstāvji ar roku brīvā formā mēdz uz baltas lapas apstiprināt attiecīgo preču saņemšanu. Kara laikā dažkārt grūti pārliecināt Ukrainas aizstāvjus par rūpīgu attaisnojuma dokumentu noformēšanu. Bet Ķelmēnu rupjmaizi viņi gan ir ļoti iecienījuši.

Ko pārdošanas gadījumā PVN deklarācijā uzrāda pārdevējs? 

Šādu darījumu - pārdevējs Latvijā pārdod SLO (piemēram, ziedot.lv vai Uzņēmēji Mieram), kas to nogādā uz Ukrainu, pārdevējam jāformē kā eksportu (nevis ar 0% PVN apliekamu piegādi iekšzemē, kas ir tikai ziedošanas gadījums), bet Latvijas SLO to savā PVN deklarācijā neatspoguļo.

Ja pārdevējs jau izrakstījis rēķinu SLO ar 21% kā iekšzemes darījumam? 

Savukārt, ja SLO ir pārdevējam jau samaksājis 21% PVN, SLO jādod pārdevējam CMR vai citu minēto apliecinājumu par pārdoto preču izvešanu uz Ukrainu un jāprasa koriģēt rēķinu uz 0% PVN un atmaksāt SLO nepareizi samaksāto PVN. PVN deklarācijās SLO šādus darījumus nav jāuzrāda, bet pārdevējs uzrāda eksportu. Diemžēl, uzņēmumiem un SLO jābūt modriem, jo esmu redzējis VID vēstuli, kur kādam uzņēmumam pats VID skaidro šo pārdošanas SLO PVN jautājumu pretēji savai iepriekš minētajai metodikai.

Viss pārējais būtiskākais par nodokļiem ziedojumiem apkopots šajā blogā

Ukrainas atbalstam "Uzņēmēji mieram" kopā ar "Ziedot.lv" saņēmuši jau 9,5 miljonu eiro ziedojumus!

trešdiena, 2022. gada 20. aprīlis

Vai reprezentatīvais auto ir reprezentatīvs?

 


Čoma jautājums

Pagājušā nedēļā zvanīja čoms un vaicāja vai drīkst pirkt auto, kas ir mazliet zem reprezentatīvo auto sliekšņa (EUR 50k + PVN), ja auto ņems līzingā. Grāmatvede brīdināja, ka mašīnas cenai jāpieskaita līzinga % un tad jau, kā klasiskajā krievu komēdijā Briljanta roka teica - брюки привращаются .. (bikses pārvēršas par..). Rezultātā - ar saimniecisko darbību nesaistīti izdevumi (tūlītējs UIN) un viss ar pirkšanu un uzturēšanu saistītais PVN - neatskaitāms, pat pēc 5 gadiem, kad no luksusa vairs nav ne smakas. 

VID pārbauda visus!?

Esmu dzirdējis, ka VID gandrīz katram autiņam, kas nopirkts knapi zem sliekšņa, veic pārbaudi. Jāatzīstas grēkā, ka es arī pagājušā gadā nopirku vienu tādu, bet VID vēl nav nācis neko pārbaudīt. Skaidrs tik tas, ka tiesas ir pilnas ar lietām, kur VID apstrīd, ka tā vai savādāk pircējs ir apzināti vai neapzināti iebraucis virs minētā sliekšņa. 

(Ne)mainīgais slieksnis

EUR 50k + PVN slieksnis nemainīgs jau palicis kopš 2014.gada, tik to slieksni grauž inflācijas zobi. Vēl pavisam nesen auto cenas cēlušās vismaz pa 10-15%. Tagad uz inflācijas un kara fona droši vien, ka celsies vēl, par iepriekšējiem 8 gadiem nemaz nerunājot - auto cenas nebūt nepalika uz vietas. Šis viss uz Eiropas Zaļā kursa programmas fona izskatās pavisam čābiski elektro-autiņiem, kas ātri vien iekrīt virs reprezentatīvo auto sliekšņa gandrīz jebkurā tautas klasē. 

Sākotnējais sliekšņa pamatojums

Ja atcerieties, pašā sākumā ieviestais neatskaitāmo izdevumu slieksnis bija 20% visam, jo prakse rādot, ka tieši tik bizness izmanto autiņus privātām vajadzībām. Tad, Dana & co sāka Eiropas Komisijai skaidrot, ka nē, tomēr tie ir 50%, ko nedrīkstētu atskaitīt. Eiropa noticēja, bet vai mēs ticam? Aprēķinus par tik krasām izmaiņām biznesa uzvedībā tā arī neviens nav redzējis, šķiet. 

Ko saka ES PVN Direktīva? 

ES PVN direktīvā pamatprincips ir, ka biznesam viss priekšnodoklis ir atskaitāms. Valsts no tā nav tiesīga atkāpties. Nē, tomēr dažreiz ir - ES PVN Direktīvā ir pants, ka jebkuru šādu izņēmumu būtu jāsaskaņo ar EK. Vienīgais šāds saskaņojums bija par 50% atskaitīšanas tiesībām, ja nav reprezentatīvais auto.  

Kas ir luksus?

Vēl ES PVN Direktīvā ir pants, kas aizliedz PVN atskaitīšanu par luksus preču iegādi. Arī tas ir vērtējams jautājums - vai Latvijas reprezentatīvā auto slieksnis ir luksus auto. Tomēr diez vai Hyundai, Skoda un VW elektro-auto atbilst šai kategorijai. 

Kā ir citur ES?

Tikai Latvijā PVN atskaitīšanas tiesības ir atkarīgas no automašīnas iegādes vērtības. Citās ES dalībvalstīs ieviestie nosacījumi pārsvarā ir mazāk ierobežojoši nekā Latvijas regulējums. 

Attiecīgajās tiesu lietās jāliek citus akcentus

Jau tagad visās reprezentatīvo auto tiesu lietās tiesai būtu jāvērtē ne vien VID īpatnējā a/m cenas definīcijas interpretācija, bet arī minēto PVN likuma normu (nesaskaņošana ar EK un atbilstība luksus auto definīcijai) atbilstību ES PVN direktīvai, pamatprincipiem un ES tiesu praksei.   



 

svētdiena, 2022. gada 17. aprīlis

Tax Stories Ep.28 - Dr. Marius-Cristian Frunza on VAT Fraud

 


Marius is a founder of Schwarzthal Tech, a Fintech start-up providing disruptive KYC solutions empowered by Artificial Intelligence for tackling financial crime by making it generally affordable. He has published 4 books, the book that interests the tax world the most is called VAT Fraud[1]. Marius also starred in 4 TV documentaries about financial crime, and a movie Lords of Scam[2] about VAT fraud with CO2 emissions, on Netflix. He is an associate professor of finance with Dauphine University (FRA), and has a PhD in mathematics from Paris Sorbonne University.

Co2 fraud – VAT fraud – tax fraud

Marius started his studies in tax with VAT fraud cases while trading with CO2 emissions, then expanding his work to VAT fraud in general and now – tax fraud and financial crime in general. People are creating nowadays sophisticated networks with a purpose of hiding money, so his firm is helping anyone to detect the networks, primary clients being banks and lawyers. Their approach is KYN (know your network), not KYC. Despite all the AI capabilities by some of the brightest minds in the profession it sounded like it will be impossible for a long time to detect the criminal networks of those who proactively hide their funds, like the war criminal Putin.

Solutions

We also discussed several measures how to make the world a better place. One of them was related to inter-connection of data bases of the tax authorities and between the public registers within the EU, to start with. Regarding evaluation if a UBO registered as such or is just a nominee the controlling authorities should evaluate if the person had capabilities to earn all the wealth registered on his/her name. There was a Cyprus law firm officially controlling most the Russian elite properties in London. So, compliance officers especially in banks should better look at transactions within the company in order to determine who the real (economic) UBO is.

How VAT fraudsters choose the country?

Several aspects are behind typology of VAT fraud. First, the higher VAT rates the more the country attracts fraudsters. Second, the business profile of the country impacts the fraud. For example, Germany makes a lot of VAT refunds which makes it easier for the fraudsters to defraud the refunds. Third, where the levels of corruption are higher it’s easier to infiltrate into the tax authorities. Marius thinks that for sure bigger companies are usual targets for the fraudsters, either without being aware of it or by criminals infiltrating into those companies.  

What’s wrong with the tax authorities?

The authorities normally go after the low-hanging fruit – companies involved in the fraud not the fraudsters themselves. Marius thinks the main problem is wrong KPIs the authorities measure. The authorities should be passionate about fighting the crime, not so much focusing on reaching a pre-determined number of fraud cases detected. The agencies should work more like NGOs – inspired by a cause to fight the crime. It requires a change in culture, mentality. Only then businesses will start trusting the agencies. They need to do the right thing regardless of the immediate results!

Why the Lords of Scam movie on Netflix is not the way how the fraudsters work?

People committing the fraud are decentralised and rational. They calculate the risks and go for the crime where they are ready to take the risk, by even who and how much would need to spend in prison, if caught. All the facts happen quickly, within 2-3 months – they find and structure companies in a dozen countries, find the accountants, open bank accounts, do the VAT registrations, learn how the trading in the specific business area works. They already have a network of people and companies they can trust. In the movie it is more depicted around a certain bunch of people. Some of people do the fraud, because there is no other option – this is their way of life.

We also discussed other topics like:

·       how a law firm can combine tax advice and IT new possibilities;

·       the VAT within the EU will get more centralised to fight the fraud, but trading on the bigger marketplaces still remains a problem regarding the fraud.

otrdiena, 2022. gada 12. aprīlis

UIN atlaide ziedojumiem nu kļuvusi par atlaidi.. ja izmaksā dividendes

 

Cik Latvijā ir dividenžu UIN?

Attēlā - OECD apkopojums par nomaksāto UIN Latvijā 2018.g., % pret kopējiem nodokļu ieņēmumiem. Starp visām šīm valstīm meklējiet pēdējo rindiņu. Būsim godīgi - Latvijā dividenžu UIN maksā tikai retais. Vairumā gadījumu, ja uzņēmums UIN maksā, tad maksā to par ar saimniecisko darbību nesaistītiem izdevumiem. Tātad, d
zīvojam ofšorā, kur budžetu uztur algas nodokļi un PVN. Nedomāju, ka pēdējos gados Latvijā šai ziņā būtu kādas krasas izmaiņas, zinot UIN kopējo apmēru valsts budžetā.

UIN jaunie grozījumi ziedojumiem - no dividenžu UIN

21.aprīlī stāsies spēkā 21.04. UIN likuma grozījumi. Tie attiecas uz 3. UIN atlaides ziedojumiem variantu. Saskaņā ar to ziedotājiem ir tiesības samazināt dividenžu UIN par 85% no ziedojuma, bet ne vairāk kā 30% no šī UIN. Tātad, gandrīz viss ziedojums aizstāj līdz 30% no dividenžu UIN. Lieliski! It kā atgriežamies pie pirms-reformas ziedojumu sistēmas - uzņēmums veic ziedojumu un par to samazina savu valstij maksājamo nodokli. Tikai.. ak, gandrīz aizmirsu - Latvijā tak dividenžu UIN reti kurš maksā..

Līdzšinējā perversā sistēma

Šķiet, reti kurš līdz šiem grozījumiem iedziļinājās, ka kopš reformas patiesībā šis 3. UIN atlaides variants nemaz nebija atlaide! Proti, ja kāds līdz šim vēlējās piemērot 85% no ziedojuma, nepārsniedzot 30% no dividenžu UIN, tad pirms tam visus 100% no ziedojuma bija jāapliek ar UIN kā ar saimniecisko darbību nesaistītus izdevumus! Tikai tad to varēja iekļaut UIN atlaides aprēķinā! Fantastiska sistēma – no sākuma apliksim ar UIN un pēc tam piemērosim atlaidi! Tagad šis pirmais solis (no sākuma apliksim ar UIN) vairs nebūs nepieciešams un UIN atlaide tiešām kļūs par atlaidi. 

Piemērs - pirms un pēc

Pirms UIN likuma grozījumiem 

  • Dividenžu UIN – 100 000
  • Ziedojums – 50 000 
  • UIN no ziedojuma - 12 500 
  • UIN atvieglojuma ziedojumiem aprēķins:
    • 85% no ziedojuma – 42 500
    • 30% no dividenžu UIN – 30 000
    • Tātad, par 42 500 varētu samazināt budžetā maksājamo UIN, bet tas pārsniedz 30% no dividenžu UIN ierobežojumu, tāpēc varam UIN samazināt par 30 000.
  • Budžetā jāmaksā UIN – 100 000 + 12 500 – 30 000 = 82 500
Pēc UIN likuma grozījumiem

  • Dividenžu UIN – 100 000
  • Ziedojums – 50 000 
  • UIN atvieglojuma ziedojumiem aprēķins:
    • 85% no ziedojuma – 42 500
    • 30% no dividenžu UIN – 30 000
  • Budžetā jāmaksā UIN – 100 000 – 30 000 = 70 000

Svarīgi arī atbalstam Ukrainai

To visu attiecībā uz ziedojumiem sportā mēģinājām šķetināt vakardienas LTV1 Sporta studijai. Tomēr ziedojumu regulējums nu kļuvis īpaši aktuāls saistībā ar ziedošanu Ukrainai. Par to rakstīju jau iepriekš, ka šai ziņā dzirdīgas ausis neatradās ne valdības, ne Saeimas vairākumā - uzņēmumiem jāmaksā par ziedojumu Ukrainai UIN, ja nav iespējams piemērot kādu no 3 variantiem UIN atlaidēm ziedojumiem.  

sestdiena, 2022. gada 9. aprīlis

Tax Stories E27 - Allison Christians (Canada) – on telling stories until the unjust world changes


During an interview it is often like in golf – in the first 10-15 minutes it is possible to understand quite clearly if you have a connection or don’t. With Allison Christians, a tax law professor who is named one of the “Global Tax 50” most influential individuals in international taxation, it was easy and fun to discuss such topics like:

·       Social media;

·       Her drawings on RedBubble;

·       Movies containing tax aspects;

·       A tax story Allison would like to make as a cartoon;

·       Why did Allison move from law firms to academia and how to keep hands on the business practice at the same time;

·       Break Into Tax YouTube channel;

·       Her new book - TaxCooperation in an Unjust World that you can buy and here is a summary of the book's main ideas - on an equal division of the benefits between the countries involved, so the majority of the benefits doesn’t just go to the rich countries;

·       On ideas how the tax world can help Ukraine, on UBOs of properties and Pillar2, tax on speculative foreign ownership, AML checks for the Golden visa source money.


Tax Stories E26 - Illya Sverdlov (Ep.2 on Ukraine) on the Enemy Within the Gates


First, here are the details for the donations. Illya confirmed that these donations will safely go to the most pressing needs currently in Ukraine.

1.      Come Back Alive Foundation (can de donated in cryptocurrencies as well)

Support the Armed Forces of Ukraine via National Bank of Ukraine 

Particular project – fit-out of the already built multi-apartment house to accommodate refugees.

Second, I thought it’s important to catch up the situation within the war zone, so we all better understand what’s going on there, and clear some questions hanging in the air, like:

·       what are the most pressing needs now in Ukraine;

·       now donations in crypto might be totalling EUR ~100m – is this a good way of donating;

·       how might Russians and Ukrainians live in the same world after the war ends;

·       might the war expand to Europe;

·       are there good Russians still to have business with – where to draw the line;

·       is drinking a Latvian company-produced Stolichnaya vodka a Russian business;

·       should we deny help to people and companies running away from the Putin regime;

·       how does the law firm and businesses in general function nowadays in Ukraine;

·       about the economics in general - what can be preserved and restored, and what is irreversibly damaged;

·       about the single tax regime of 2% of turnover (the only tax payable now by any businesses), if the turnover does not exceed a bit above EUR 300m, and is there a chance of having something like this permanently (I’ve always been hoping for such simplified tax system permanently, so I can finally go and do something more meaningful).


ceturtdiena, 2022. gada 24. marts

Nodokļi saistībā ar Ukrainu. Amorālās spēlītes un labie darbi.

 


Liriska atkāpe par to, kā tapa desa

Tie, kas atceras veco labo komēdiju Policijas Akadēmija, droši vien arī atceras spārnoto frāzi šai filmā - ar ko sākas nekārtības? Un nekārtības saistībā ar uzņēmumu ziedojumiem Ukrainai risinājās strauji, dažu dienu laikā un sākās apmēram tā.. 

Vienā no iepriekšējiem blogiem ieklepojos, ka būtu labi, ja UIN nebūtu jāmaksā tiem, kas ziedo Ukrainai šajos kara apstākļos. Tur bija arī atgādināti kritēriji, kurus izpildot uzņēmumi kvalificējas UIN atvieglojumiem. Blogu pārpublicēja Delfi. 

Ar mani sazinājās ZZS deputāts un ātri sagatavojām attiecīgus priekšlikumus grozījumiem Ukrainas atbalsta likumā. Par to, lai ziedotājiem par ziedojumu nebūtu jāmaksā UIN, ja tie nekvalificējas UIN atlaidei. Arī par to, lai ziedotājiem būtu tiesības atskaitīt priekšnodokli par precēm, ko tie pēc tam ziedo Ukrainas humānai palīdzībai. 

Pēc tam sazinājās arī FM atbilstošais speciālists un izteica atbalstu šai PVN iniciatīvai, par ko FM arī pati gatavo priekšlikumus grozījumiem likumā. Pārrunājām veiksmīgāko šo grozījumu formātu, lai nav pretrunas ar ES PVN direktīvu.

Tad vakarā noskatījos šo video ar kārtējo Ukrainā nogalināto nevainīgo mazuli un nevarēju vairs normāli pagulēt. Pa nakti rādījās murgi, kuros nosapņoju, ka minēto UIN priekšlikumu principā atbalsta arī daudzi pozīcijas deputāti, tomēr Reira kungs (un līdz ar to - arī FM) iestājās pozā un minēto UIN priekšlikumu noairēja. Rezultātā visa pozīcija pakļāvās koalīcijas disciplīnai un nolēma, lai tik uzņēmumi maksā UIN par ziedojumiem, ja reiz viņiem iet tik labi, ka var ziedot. Turklāt, daži koalīcijā uzmeta lūpu un iestājās pret šiem UIN grozījumiem, jo tas, lūk, nenāca kā pozīcijas priekšlikums. Skumji. 

Ko tieši nolēma Saeima?

PVN - ja preces ziedo

Galvenās izmaiņas saistītas ar PVN - tiem, kas ziedo preces Ukrainai, nav jāatmaksā valstij priekšnodokli par šo preču iegādi. Tas stājās spēkā ar atpakaļejošu datumu - 24.februāri, kad sākās karš. 

PVN - ja preces pārdod SLO, kas ziedo

Otrs, pavisam nesen, 22.martā stājās spēkā grozījumi PVN likuma piemērošanas noteikumos, kuru galvenā doma - 0% PVN likmi drīkst piemērot eksportam uz Ukrainu, ja pārdevējam ir 1 no 3 attaisnojuma dokumentiem (vispārējā gadījumā vajadzīgi 2 no 3). FM man skaidroja, ka tas attiecas arī uz situācijām, kad pārdevējs pārdod sabiedriskā labuma organizācijai, bet tā organizē eksportu. Attaisnojuma dokumentos kā nosūtītājs parādās šis pārdevējs. Atmiņas atsvaidzināšanai - kas tad ir šie 3 attaisnojuma dokumenti? 

1. starptautiskos kravas transporta pavaddokumenti vai to kopijas;

2. līgumi, kas noslēgti ar trešo valstu personām (preču saņēmējiem);

3. dokumenti, kas apliecina samaksu par preču eksportu.


NVO

Pašām biedrībām un nodibinājumiem (SLO) vairs nevajag ar steigu grozīt statūtos norādītos ziedojumu saņemšanas mērķus, lai tās varētu palīdzēt Ukrainai - likuma grozījumi vairs šādiem gadījumiem neparedz šādu prasību. NVO arī būs atvieglota atskaitīšanās par Ukrainai ziedotajām precēm un naudām.

Ziedošanas ierobežojums

Maz pamanīta bija ziņa par jauno Ukrainas atbalsta likuma normu, kas paredz, ka kapitālsabiedrības ziedošanai Ukrainas atbalstam drīkst atvēlēt ne vairāk par 20% no iepriekšējā gada peļņas, no kuras vēl pirms 20% rēķināšanas jāatņem Covid-19 krīzes laikā no valsts saņemtos atbalsta pasākumus! Tātad, ja nebija pagājušā gadā pietiekoša peļņa = ziedot Ukrainai nedrīkst. Vienīgi, nav skaidrs, kas notiks ar uzņēmumiem, kas ziedojuši pirms grozījumu pieņemšanas vai kas ziedojuši pēc, bet apzināti vai neapzināti pārkāpuši šo aizliegumu. Daudziem ir viedoklis, ka palīdzība tiem, kas lej asinis Ukrainā, ir svarīgāka par jebkuriem naudas jautājumiem. 

IIN + VSAOI

Uzsākot darba attiecības Latvijā, Ukrainas iedzīvotāji var saņemt pabalstu vienas minimālās mēnešalgas apmērā un to neapliek ar algas nodokļiem. Ukrainas iedzīvotājam pabalsta saņemšanai jāvēršas mēneša laikā pie Nodarbinātības valsts aģentūras.  

VID komentāri

Arī VID pietiekoši aktīvi noreaģēja ar skaidrojumiem. Tur iespējams atrast par fizisko personu ziedojumiem u.c detaļām, kam šajā blogā nepieskāros. Bet ar VID komentāriem vienmēr - kā ar bitēm - uzmanīgi, ar prātu domājot līdz. Jāpaslavē VID arī par lēmumu atteikties apmainīties ar Krieviju ar muitas informāciju kara laikā. 

IIN vai VSAOI atvieglojums tiem, kas saņem digital nomad visa

Visbeidzot, pagājušā nedēļā (skolēnu brīvdienās) biju tikko ienācis kādā Malagas iepirkšanās centrā, kad Labklājības ministrs palūdza pakomentēt grozījumu Imigrācijas likumā projektā. Projekts šķiet atbilstošs jaunākajām tendencēm, jo tas dotu IIN vai VSAOI priekšrocības ārzemniekam, kas saņēmis t.s. digital nomad visa. DNV ir ilgtermiņa vīza, kuru izsniegs ārzemniekam, kura ieceļošanas mērķis ir saistīts ar uzturēšanos Latvijā, veicot attālinātu darbu pie darba devēja, kas reģistrēts ārpus Latvijas, pārnest nodokļu rezidenci uz Latviju. Šobrīd šajā sakarā ir divi priekšlikumi. Pirmais paredz stimulu pārnest nodokļu rezidenci uz Latviju – šādā gadījumā paredzēts piemērot IIN atlaidi pirmajā gadā. Otrais paredz iespēju brīvprātīgi sociālās apdrošināšanas iemaksas, saņemot atsevišķus pabalstus.

Ideja ir laba, jo piesaista nodokļus no tiem, kurus, iespējams, Latvija savādāk nesaņemtu. Šādi piemēri jau pastāv citās ES valstīs. Parasti tādos gadījumos biju lasījis par līdzīgiem mehānismiem saistībā ar IIN, bet par VSAOI šādos gadījumos man ir jaunums. Šai sakarā ir viens labs UK nodokļu profesores darbs, kas brīdina valstis par šādu tendenci saistībā ar arvien biežāku darbinieku attālinātā darba paradumu maiņu. 

Vienīgi, ja doma būtu piesaistīt labus darbiniekus no Krievijas, Baltkrievijas vai Ukrainas, kas turpinātu strādāt ārzemju uzņēmumā no Latvijas, Ukrainas cilvēkiem šobrīd nebūs iespēju pierādīt, ka viņš/viņa vairs nav turienes nodokļu rezidents (kā to šobrīd paredz projekts), jo attiecīgās iestādes šādus apliecinājumus šobrīd neizsniegs. Latvijas nodokļu rezidenci iespējams saņemt uzreiz ar dzīvesvietas deklarēšanu (pozitīvs fakts), bet kā lai pierāda negatīvu faktu (neesmu citur rezidents) - ar 200 pasaules valstu nodokļu administrāciju izziņām? Nodokļu rezidence vienlaikus var būt vienā valstī, ja Latvijai ar attiecīgo valsti ir nodokļu konvencija. Pēc konvencijas var būt grūtāk pārnest rezidenci, tāpēc vienkāršāk būtu atsaukties uz Latvijas likuma kritērijiem, bet tas ne vienmēr nozīmēs, pa pēc nodokļu konvencijas viņš tiešām ir LV nodokļu rezidents. Ņemam popkornu un turpinām sekot līdz šim. 

Ko par ukraiņu nodarbināšanu saka nodokļu konvencijas?

Latvijai ir nodokļu līgums ar Ukrainu, kas paredz vispārējo principu, ka darba ienākumus var aplikt ar nodokli Latvijā, ja Ukrainas rezidents veic darbu Latvijā. Taču līgums arī paredz atbrīvojumu no ienākuma nodokļa Latvijā, ja:
a) darbinieks uzturas Latvijā uz laiku vai periodiem, kas kopā nepārsniedz 183 dienas jebkurā 12 mēnešu periodā, un
b) atalgojumu izmaksā darba devējs, kas nav Latvijas rezidents, vai viņa vārdā, un
c) atlīdzību (faktiski un pēc būtības) nemaksā darba devēja pastāvīgā pārstāvniecība Latvijā.

Tādējādi uz laiku pārcelšanās gadījumā, ja ir izpildīti a)-c) kritēriji, personas var atbrīvot no ienākuma nodokļa no algas, kas gūta, strādājot Latvijā. Jautājums varētu būt par c) kritēriju - vai pārvietoto darbinieku darbība rada ārvalsts darba devēja pastāvīgo pārstāvniecību Latvijā, ko sīkāk jāanalizē katrā gadījumā atsevišķi.

Tāpat starp Latviju un Ukrainu ir noslēgts sociālās apdrošināšanas līgums, kas paredz noteiktas iespējas Ukrainas darbiniekiem pēc nepieciešamo formalitāšu nokārtošanas palikt Ukrainas sociālā nodrošinājuma sistēmā.

Vēl par migrācijas un nodarbinātības papīriem

Attiecībā uz darbiniekiem un viņu ģimenes locekļiem ar Ukrainas pilsonību, kuri bēga no kara, Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likums paredz izņēmumu uzturēšanās un nodarbinātības jautājumos kara periodā. Proti, ukraiņi, kā arī personas, kurām ir pastāvīgās uzturēšanās atļauja Ukrainā, bēgot no kara vai kuri nevar atgriezties Ukrainā kara dēļ, pēc ierašanās Latvijā varēs strādāt praktiski uzreiz. Reģistrējoties pēc ierašanās, ukraiņi varēs sākt strādāt Latvijā, ja viņi PMLP iegūs ilgtermiņa vīzu (izsniedz uz vienu gadu) un tiesības uz nodarbinātību (bez ierobežojumiem). Izveidots īpašs centrs kara bēgļiem, kur var nokārtot visas formalitātes. To pašu var izdarīt jebkurā PMLP nodaļā Latvijā. Valsts nodeva par ilgtermiņa vīzas izsniegšanu šajā gadījumā netiks piemērota. Vīzu varēs saņemt arī Ukrainas pilsoņi, kuriem nebūs visu nepieciešamo dokumentu. Tādā gadījumā viņiem var būt pienākums gada laikā iesniegt attiecīgos dokumentus. Ukrainas valsts-piederīgo nodarbināšanai nebūs nepieciešama darba devēja vakances reģistrācija NVA un netiks piemērota prasība nodrošināt darba samaksu, kas nav mazāka par vidējo bruto darba samaksu Latvijā iepriekšējā gadā.

Ko dara citas valstis?

Eiropas Komisija 23.martā nolēma, ka tā nepiemēros valsts atbalsta ierobežojumus ES valstu ieviestajiem Ukrainas krīzes skarto uzņēmumu atbalsta pasākumiem
  • tiešiem grantiem, valsts garantijām un subsidētiem aizdevumiem; 
  • palīdzībai ar augstajām enerģētikas cenām - ES dalībvalstis varēs daļēji kompensēt uzņēmumiem, jo īpaši intensīvajiem enerģijas lietotājiem, papildu izmaksas, kas radušās ārkārtas gāzes un elektroenerģijas cenu pieauguma dēļ; saistīto atbalstu var piešķirt jebkurā formā, arī tiešās dotācijas veidā; 
Tas neattiecas uz uzņēmumiem, kurus kontrolē krievi (Russian-controlled entities - nevar īsti saprast vai domāts krievi vai Krievija). Energoietilpīgu lietotāju definīcija ir noteikta Enerģijas nodokļu direktīvā. Šie atbalsta pasākumi atļauti līdz šī gada beigām. 

Un vēl daži no nodokļu jaunumiem saistībā ar Ukrainu pasaulē martā..
  • Puertoriko - aizliegusi Krievijas alkohola tirdzniecību;
  • Vācija - atļauti plašāki ziedojumi, to apliecināšanai pietiek ar ziedojuma saņēmēja vēstuli; nodokļu atvieglojumi būs arī tiem, kam statūti neparedz tiesības vākt ziedojumus; nodokļu atvieglojumi - ziedotājiem un tiem, kas nodrošina darbaspēku palīdzībai Ukrainai, kā arī ļauj izmantot savu nekustamo īpašumu palīdzībai Ukrainai, arī tiem, kas palīdz bēgļiem; biznesa aktīvu nodošana bēgļiem - atskaitāms biznesa izdevums;
  • Krievija ierobežo darījumus ar nekustamiem īpašumiem ārzemniekiem un ārzemēs dzīvojošiem Krievijas pilsoņiem; nosaka moratoriju mazu un vidēju uzņēmumu auditam; centrālā banka ierobežo naudas pārskaitījumus uz ārzemēm, t.sk. dividendes un %; izveidots nedraudzīgo valstu saraksts;
  • Ukraina atcēla importa nodevas humānai palīdzībai; konfiscē Krievijai (un valsts uzņēmumiem, pagaidām ne fiziskām personām) piederošus aktīvus;
  • Rumānijā visi ziedojumi samazina ar ienākuma nodokli apliekamo bāzi; priekšnodoklis ziedotajām precēm - atskaitāms;
  • OECD aptur Krievijas un Baltkrievijas pārstāvju darbību jebkurās organizācijas daļās;
  • Igaunijā ziedotājiem (saņēmējiem - NVO atsevišķā sarakstā) nepiemēro UIN bez ierobežojumiem; (likums vēl nav pieņemts, bet diezgan droši, ka šāds tas tiks apstiprināts). Likumā paredzēts saraksts ar NVO, jo pretējā gadījumā būs grūti izsekot korektai naudas novirzīšanai uz Ukrainu.
Galvenais

Starp citu, SLO Uzņēmeji Mieram uzņēmuši tiešām ievērojamus apgriezienus. Visus līdzekļus tā novirza tikai sadarbībā ar caur Latvijas vai Ukrainas iestāžu pārbaudītiem avotiem, ka palīdzība nonāk pie vajadzīgā adresāta. Dažreiz Ukrainas iestādes un sabiedriskās organizācijas (arī UM pārbaudītas) sūta konkrētu preču sarakstus - par tiem varat interesēties vai nu pie manis vai pašā organizācijā. Vēl nav par vēlu palīdzēt!

ceturtdiena, 2022. gada 10. marts

4 soļi, kā SIA un SIA daļu (AS akciju) īpašnieks var nemaksāt ienākuma nodokļus. Nekad.

Solis 1 

SIA ir uzkrājusi nesadalīto peļņu. Jaunā UIN sistēma veicina, ka to vai nu uzkrāj vai vēl labāk - iegulda biznesā. Tādējādi aug SIA kapitāla daļu vērtība.

Solis 2 

Kapitāla daļu īpašniekam jāpaņem bankā ilgtermiņa aizdevumu, ieķīlājot kapitāla daļas. Bankas % (3-4%?) ir būtiski mazāki par UIN par izņemto peļņu (25%). Tik jāparūpējas, ka SIA daļas uz to brīdi ir pietiekoši vērtīgas. SIA pati nevar neko ieķīlāt, lai nodrošinātu šo aizdevumu, jo tad būs UIN par labumu akcionāram - ar saimniecisko darbību nesaistīti izdevumi. Paga, izdevumu SIA jau nekādu no sava nekustamā vai cita īpašuma ieķīlāšanas par labu SIA dalībnieka aizdevuma nodrošināšanai jau nav..

Solis 3

Neizmaksāt peļņu no SIA un tādējādi nemaksāt UIN par SIA nopelnīto. Nekad. Latvijas UIN sistēma to atļauj neierobežoti ilgi. 

Izņēmums - ja grupas apgrozījums >EUR 750 mil.

Vienīgā piebilde - ES valstīm tūlīt būs jāievieš t.s. ATAD3, jeb Pillar 2 direktīvu. Tā paredz globālo minimālo UIN 15% efektīvās likmes apmērā. BET.. tas attieksies tikai uz uzņēmumu grupām ar apgrozījumu vismaz EUR 750 milj. Tātad, tas attieksies g.k. uz ārzemju grupu Latvijas meitām. BET.. kāds direktīvai sakars ar peļņas neizmaksāšanu? Šādi lielie uzņēmumi, kam Latvijā ir meitas, varēs peļņu neizmaksāt tik maksimums 4 gadus, savādāk galvenajam uzņēmumam būs jāmaksā UIN savā valstī par Latvijas meitas peļņu. Tikko kolēģi par šo direktīvu Francijas INSEAD WTS.com tīkla Pillar 2 darba grupā samācījās gudras lietas - informācija sekos.   

Solis 4 

Kad pienāk aizdevuma atmaksas termiņš (pēc 20 gadiem?), aizņemies atkal. Varēsi aizņemties vairāk, ja SIA uzkrātā peļņa vai aktīvi par šiem gadiem ir attiecīgi pieauguši. 

Tas jau reāli notiek arī citur + trasti mantošanai

Te ir viens no daudziem rakstiem, ja kāds vēlas palasīt par šo sīkāk. Rakstā, gan, ir vēl viens papildus solis - ielikt akcijas/daļas trastā un nodrošināt nesāpīgu (bez nodokļiem) daļu/akciju pārmantojamību. Es, gan, neteiktu, ka Latvijas mantošanas takses ir tik motivējošas (0,25% - 7,5%, atkarībā no radniecības tuvības), lai vairumā gadījumu atmaksātos uz šo jautājumu skatīties dēļ šīm taksēm. 

trešdiena, 2022. gada 9. marts

Par būtisko (un tie nav nodokļi)

Neviens neticēja, bet tas notika

Karš atnāca ar šoku un nespēju normāli pastrādāt vairākas dienas, pievēršoties tikai Ukrainas ziņām. Pat sarunā ar Ukrainas advokātu biroja nodokļu prakses vadītāju Illya Sverdlov 12 dienas pirms kara nekas neliecināja, ka Illya būs jānomaina savu biroja uzvalku pret ieročiem. 

Ieteiktā grāmata

Tagad, nedēļu pēc kara sākuma, nejauši atcerējos, ka Tax Stories podkāstā sarunājos ar Jens Svolgaard, Bolt nodokļu šefu. Cita starpā, runājot par personisko izaugsmi, viņš ieteica Eckhart Tolle grāmatu The Power of Now (Tagadnes spēks). Grāmata ir par to, kā dzīvot veselīgāku, laimīgāku, apzinātāku dzīvi, dzīvojot šeit un tagad. 

Ko darīt, kad pasaule jūk prātā?

"Mēs neesam mūsu ķermenis un jūtas, mums tie ir", Jens īsumā raksturoja šo Tolles grāmatu. Kaut arī fiziski ķermenis noveco, cilvēks pats nenoveco. Kad šīs lietas ir sakārtotas, tas atspoguļojas dzīves kvalitātē un attiecībās, īpaši ar vissvarīgākajiem. Kad pasaulē notiek lietas, ko grūti ietekmēt, ir vērts mēģināt abstrahēties no kara šausmām un koncentrēties uz savu darbu, savas iekšējās pasaules (sevis) sakārtošanu, nomierināšanu un to, kas sagādā prieku. Sports, saruna ar otru pusīti un bērniem, mīļākā grāmata, pastaiga, meditācija.. Te nav runa par ārējās pasaules problēmu ignorēšanu, bet gan kā palīdzēt sev vakarā, kad visu dienu esi centies palīdzēt citiem.

Atrast mieru, neskatoties uz apkārtējo

"Ļaujieties pašreizējam brīdim.. Šeit mēs atrodam savu prieku, spējam aptvert savu patieso būtību un atklāt, ka mēs jau esam pilnīgi un perfekti," teikts Amazon aprakstā par šo grāmatu. Grāmata ir par to, kā sevī atrast mieru un prieku par to, kas notiek ar tevi, neskatoties uz apkārtējo. Tieši tas, kas šobrīd bija vajadzīgs, visādās nozīmēs. 

Jens jau pagājušā gadā TS podkāstā pauda pravietisku atziņu - ja visi pasaules līderi piedalītos Learning Love Institute programmas ievad-darbnīcās, mums uz planētas nebūtu karu. 

Ja nu šis ieinteresēja, Sarunas piezīmēs ir uzskaitītas gan Jensa ieteiktās grāmatas par šo tēmu, gan mājas lapas internetā. 

Entropijas likums

Tax Stories sarunā ar Philippos Aristotelous runājām par viņa jauno grāmatu par laimiThe MARVEL of Happiness: Principles, Stories and Lessons for Living Fully. Cita starpā grāmatā minēts tāds entropijas likums. Tas paredz, ka patiesā lietu kārtība pasaulē ir haoss un tas mazinās tikai, ja cilvēki tam pieliek pūles. Tātad, nenoteiktība, ko izraisīja karš un pandēmija, ir dabiskā lietu kārtība tāpat kā bērnu radītais haoss rotaļu istabā. Citas haosa biežākās izpausmes ir nabadzība, nevienlīdzība, politiskie nemieri, korupcija un citi noziegumi, klimata pārmaiņas, utt. Tas nenozīmē, ka nevajag bērnam palūgt visu sakārtot vai nav jācīnās pret noziegumiem vai nevienlīdzību, bet varbūt stress kādam mazināsies, cenšoties sadzīvot ar šo entropijas likumu. 

Kāda vispār visam jēga?

Kam interesē - katra Tax Stories podkāsta sērija beidzas ar vienu un to pašu jautājumu viesim - kāda ir viņa izpratne par dzīves jēgu. Pasaule mainās, un ir īstais laiks apstāties un padomāt par būtiskāko.

svētdiena, 2022. gada 6. marts

Kipra - lielāks investors, kā Vācija! Nopietni?

Kas stāv aiz holdingiem?

Pieņemsim, ka kara ES nebūs. Kas notiks ar Krievijas un Ukrainas biznesu? Daudzi no tiem ir ar holdinga kompānijām Kiprā, Maltā, Luksemburgā, Nīderlandē. Arī Latvijas biznesam nav retums, ka holdings ir kādā no minētajām valstīm. 

No kurienes ir nominālie investori?

Latvijas Banka publiskojusi svaigāko statistiku, ka no ~21 miljarda investīcijām Latvijā ap 17 ir no ES, bet ap 4 - no ārpus ES. No Kipras investīciju ir tikpat, kā no Vācijas (~1,2bn), bet no Igaunijas - divtik (~2,5bn). Vēl no lielākajiem investoriem jāpiemin Zviedriju (~6bn), Lietuvu (~1,5bn) un Nīderlandi (~1bn). Uzņēmumi no Luksemburgas investējuši vairāk (~800m), kā no Dānijas (~700m), bet no Maltas (~415m) - vairāk, kā no Somijas (~365m). Wow! No valstīm ārpus ES dominē Krievija (~2bn), UK (~300m), Norvēģija (~460m), Šveice, Ukraina, ASV (katrai pa ~200m).   

Jaunā Čaulas kompāniju nodokļu direktīva

Būs nepieciešama starptautisko struktūru pārskatīšana. To paredz jaunās Čaulas kompāniju direktīvas projekts. Plānots, ka ES dalībvalstīm to jāievieš jau pēc gada - līdz 2023.g. 30.jūnijam. Par jauno direktīvu, kas liks daudziem aizvērt ārzemju holdingus, ja tiem nebūs ekonomiskās būtības, pastāstīšu kādā citā blogā. 

Jau tagad VID daudz ieroču

Tas nāks klāt papildus virknei citām, jau spēkā esošām, pret-izvairīšanās normām. Piemēram, jau tagad VID ir tiesības aplikt ar Latvijas UIN ārzemju uzņēmumu peļņu, ja šo ārzemju uzņēmumu vadība (kas pieņem lēmumus) lēmumu pieņemšanas brīdī atrodas Latvijā. Nominālie ārzemju uzņēmumu direktori tur nepalīdzēs. 

Ja VID vadībā paņemtu kādu nodokļu ekspertu

Arī jaunākajā Tax Stories podkāsta sērijā Ukrainas nodokļu eksperts Illya Sverdlov stāstīja to pašu, ko citās Tax Stories sērijās teica Kipras un Krievijas eksperti - Ukrainas un Krievijas administrācijas sūta uz holdinga uzņēmumu valstu administrācijām garus pieprasījumus ar jautājumiem, kas un kā notiek holdinga uzņēmumā. Tas Ukrainas un Krievijas administrācijās sāka notikt, kad to vadību pārņēma top klases nodokļu eksperti no Big4. 

Illya teica, ka uzņēmuma starptautiskai struktūrai jābūt tik vienkāršai, ka tu vari izskaidrot pat bērnam - kādēļ uzņēmumu grupai attiecīgajā valstī nepieciešams uzņēmums. Ja to nevari, tad struktūru jāreformē vai arī to ārzemju uzņēmumu jāver ciet. 

Tiesas visā ES starpniek-uzņēmumus ignorē jau tagad

Šai sakarā visā ES nu jau vairākus gadus valdošo tendenci - cīnīties ar g.k. nodokļu labumu dēļ dibinātām struktūrām apstiprina tiesu lieta tepat kaimiņos. Lietuvas uzņēmuma māte bija Igaunijā, bet tās dalībnieki - Lietuvas fiziskas personas. Lietuvas uzņēmums bija izmaksājis Igaunijas mātei dividendes. Tās palika Igaunijā, nesadalītas tālāk uz Lietuvas fiziskām personām. Bez visas čaulas kompāniju direktīvas Lietuvas tiesa bez šaubu ēnas pateica, ka tiesa pievienojas VID aizdomām, ka tā neredz nekādu ekonomisko pamatojumu, kādēļ Igaunijas uzņēmums ir nepieciešams struktūrā. Tādēļ nodokļu piemērošanas vajadzībām jāuzskata, ka dividendes izmaksātas no Lietuvas uzņēmuma Lietuvas fiziskām personām, ignorējot Igaunijas starpnieku.   

Ir pēdējais brīdis visām uzņēmumu grupām kritiski paskatīties uz saviem uzņēmumiem - kādēļ tie ir nepieciešami?

sestdiena, 2022. gada 5. marts

Nodokļu sodu automatizācija - ar 1.1.2023.

 

Kas būs?

Latvijā plānots ieviest automātisku sodu sistēmu par kavētām nodokļu deklarācijām. To pieļauj jaunais Administratīvās atbildības likums, kas stājies spēkā jau 1.7.20. Bija plānots šo sistēmu jau palaist šī gada maijā, bet nu tas atlikts uz nākamā gada sākumu. VID informatīvajā materiālā teikts, ka 5 dienas pirms termiņa tas informēs EDS, ka tuvojas termiņš. 

Sodu apmēri

Par kavējumu līdz 2 dienām sodu nepiemēros, bet par ilgāku kavējumu sods var būt automātiski par katru laikus neiesniegtu deklarāciju šādos apmēros:

  • 3-10 dienu kavējums - brīdinājums vai EUR 25 - 70;
  • 11-20 dienas - EUR 75 - 150;
  • 21-30 dienas - EUR 155 - 280;
  • virs 30 dienām vai neiesniedz - 285 - 700.

Kā to var darīt civilizētāk?

Lielbritānija sodus par kavētām nodokļu deklarācijām piemēro ar punktu sistēmu, kā pie mums par CSN pārkāpumiem, lai identificētu sistēmiskos pārkāpējus un nošķirtu tos no nejaušajiem. Sistēma stāsies spēkā š.g. 1.aprīlī. Ja laika gaitā uzkrāti pietiekoši daudz punkti, personai administrācija var atsūtīt rēķinu par GBP 200. Punkti noilgst pēc 2 gadiem. Iespējams pārsūdzēt lēmumu par punktiem vai sodu, ja ir kāds pamatots iemesls kavējumam. 

Labie automatizācijas piemēri

Lielbritānijas programmas Making Tax Digital ietvaros ir interesantu daudz iniciatīvu. Viena no tām -attiecībā uz iedzīvotāju ienākuma nodokli. Lielbritānijā paredzēts, ka pašnodarbinātie ar apgrozījumu virs GBP 10k gadā ļauj IT sistēmai automātisku savas grāmatvedības uzskaites sistēmas datu pārvešanai uz nodokļu administrāciju reizi trijos mēnešos. Tas pēc būtības nozīmē, ka pašnodarbinātajam pašam neko nav jāiesniedz nodokļu administrācijai. Pirms trīs gadiem sākās pilotprojekts, ko paredzēts iedzīvināt visiem 2024.gadā. Making Tax Digital galvenā sastāvdaļa ir PVN automatizācija. Par to sīkāk - kādā no nākamajiem blogiem.

otrdiena, 2022. gada 1. marts

Brīvību (no nodokļiem brīvus ziedojumus) Ukrainai!


Palīdzot Uzņēmēji Mieram palīdzības Ukrainai kampaņai ar dažādiem jautājumiem, nonācu pie skaudra secinājuma: šobrīd daudziem ziedotājiem būs jāmaksā arī par ziedojumiem nodokļus! UIN un PVN.

Kur ir UIN problēma?

Uzņēmumiem būs jāmaksā UIN par ziedojumu Ukrainai, kam nevar piemērot UIN atlaidi. Nav tāda varianta - nesaņemt UIN atlaidi, bet arī nemaksāt UIN. Ja nav atlaides, jāmaksā UIN. Kā iespējams saņemt atlaidi par ziedojumiem?

UIN atlaide - ja nepārsniedz 5% peļņu; 2% algas; vai 30% no dividenžu UIN

Nodokļa maksātājs, kas ziedojis SLO, budžeta iestādei, valsts muzejam, ir tiesīgs izvēlēties vienu no šādiem atvieglojumiem:

1) neiekļaut ar UIN apliekamajā bāzē ziedoto summu, bet ne vairāk kā 5% no iepriekšējā gada peļņas (var būt neizmaksāta akcionāriem) pēc aprēķinātajiem nodokļiem;

2) neiekļaut ar UIN apliekamajā bāzē ziedoto summu, bet ne vairāk kā 2% no iepriekšējā gadā kopējās bruto darba samaksas;

3) samazināt par pārskata gadā aprēķinātajām dividendēm aprēķināto UIN par 85% no ziedotās summas, bet nepārsniedzot 30% no aprēķinātās UIN summas par aprēķinātajām dividendēm.

Kur ir PVN problēma?

PVN (nav atskaitāms par pirkumu) jāmaksā par visu, ko uzņēmumi ziedo 'graudā', jo iegādātās preces nav izmantotas ar PVN apliekamo darījumu veikšanai.

Nepieciešama ātra politiķu rīcība

Tā tam nevajadzētu būt un tam nepieciešams tūlītējs politiķu atbalsts. Nevis ar vārdiem vai karodziņiem soc-tīklos, bet izdarot vienu reāli nepieciešamu darbu, ko tiešām varam izdarīt. Kā Covid 19 pandēmijas laikos - ātri un humāni.  

Ziedojumus aicinām veikt šajā kontā: LV32UNLA0050024322055, biedrība "Riga TechGirls", Reģ. Nr.: LV40008250980. Ziedojuma mērķis: UznemejiMieram 

Iepriekšējos manos blogos minēju arī citus nodokļu pasākumus, ko iespējams veikt Ukrainas kara sakarā. 


pirmdiena, 2022. gada 28. februāris

PVN izkrāpšanas aktualitātes


Kas kopīgs šīm precēm un pakalpojumiem?

Preces: mobilie telefoni, datoru čipi, mikroprocesori, hi-fi tehnika, jauni un lietoti transportlīdzekļi un dārgmetāli.

Pakalpojumi: CO2 kredīti, gāze un elektrība, datu mākoņ-pakalpojumi un VoIP (datu pārraide interneta telefonos), kā arī zaļās enerģijas sertifikāti.

Kā izkrāpj?

Ar šīm precēm un pakalpojumiem ES visbiežāk notiek PVN izkrāpšana. Piemēram, izkrāpēji mēdz deklarēt ar 0% PVN apliekamu preču piegādi ES, bet pārdod preces vietējā tirgū, apliek tās ar PVN un neiemaksā valsts budžetā. Līdzīga shēma ir, kad Latvijas uzņēmums iepērk preces pāri robežai (piemēro reversu) un pārdod - tam veidojas budžetā maksājams PVN par visu preces summu, ko var ielikt kabatā un pazust. Taču lielāka problēma godīgajam biznesam ir, ka VID pēc tam iet pie pircēja un saka, ka tas nedrīkst atskaitīt priekšnodokli par pirkumu, jo tam vajadzēja zināt, ka pārdevējs ir krāpnieks. VID rokas līdz pašiem krāpniekiem parasti nesniedzas, tāpēc radīto caurumu vajag aizlāpīt citur. 

Un kā to novērst?

Ja vietējā tirgū precēm (B2B darījumiem) piemērotu vietējo reverso PVN, tad nodokli ir tikai jāuzskaita, bet nav jāmaksā par PVN naudu. Tāpēc izkrāpējiem nav PVN naudas, ko ielikt kabatā un ar ko pazust. 

Otrs ir ātrās reaģēšanas mehānisms, kas ļauj valstīm ieviest reverso PVN šaurās nozarēs bez saskaņošanas ar EK, ja pēkšņi valstī novērojama izkrāpšana ar kādu no preču vai pakalpojumu veidiem. Vai šo iespēju pastāvīgi VID uzrauga un par to komunicē ar FM? Diez vai.

Vēlmju saraksts, kur vēl ieviest vietējo reversu

Šīs preces un pakalpojumi ir vēlmju saraksts mūsu FM un Saeimai, jo Latvija joprojām nav izsmēlusi visas iespējas piemērot ES PVN direktīvā paredzētos pret-izvairīšanās pasākumus. Latvija ieviesusi vietējo reversu minētā saraksta precēm un pakalpojumiem, kas atzīmēti ar italic, kā arī kokmateriāliem un metāllūžņiem un ar tiem saistītajiem pakalpojumiem, būvniecības pakalpojumiem, planšetēm un klēpjdatoriem, spēļu konsolēm, graudaugiem un tehniskām kultūrām, melno un krāsaino metālu pusfabrikātiem.

Par PVN izkrāpšanas vērienu Eiropā ar Co2 emisijas kvotām jebkurš var pārliecināties, Netflix noskatoties dokumentālo filmu Lords of Scam. Vēl no PVN direktīvas panta, kas atļauj piemērot reversu, nav ieviesta sistēma gāzes un elektrības sertifikātiem un telekomunikācijai.

Vietējais reverss - līdz 2026.g.

EK tikko ierosināja atļaut ES valstīm turpināt jau ieviestos pret-izvairīšanās pasākumus līdz pat 2025.g. beigām, tādējādi apstiprinot, ka šie pasākumi ir efektīvi, lai cīnītos ar PVN izkrāpšanu. Parasti šādus EK ierosinājumus apstiprina, bet š.g. 10.februārī EK izziņoja iespējas komentēt attiecīgo direktīvas projektu. Tajā pat vietā pieejams arī pats projekts. Pēc direktīvas apstiprināšanas FM vai jaunajai Saeimai būs labs brīdis prasīt EK paplašināt Latvijas reversā PVN klāstu. Paredzams, ka EK ar 2026.g. centīsies ieviest t.s. pastāvīgo sistēmu, kas ļaus pārrobežu darījumiem piemērot pārdevēja valsts PVN likmi, ne 0%. Līdz tam EK programmas 'PVN digitālajā laikmetā' ietvaros strādā pie citu mehānismu ieviešanas, reālākais no kuriem šķiet reālā laika PVN e-rēķinu deklarēšana visā ES.

Ieteikums biznesam, kas redz PVN izkrāpšanu savā nozarē

Tādos gadījumos iesaku runāt ar FM. FM darbinieki šķiet super-aizņemti, bet ar vēlmi palīdzēt un iesaistīties. Tāpēc dažreiz viņu vietā nepieciešams izdarīt kādu mājas darbu, veikt attiecīgu izpēti vai pat pieprasījuma pamatu, ar ko doties pie EK.