ceturtdiena, 2022. gada 24. marts

Nodokļi saistībā ar Ukrainu. Amorālās spēlītes un labie darbi.

 


Liriska atkāpe par to, kā tapa desa

Tie, kas atceras veco labo komēdiju Policijas Akadēmija, droši vien arī atceras spārnoto frāzi šai filmā - ar ko sākas nekārtības? Un nekārtības saistībā ar uzņēmumu ziedojumiem Ukrainai risinājās strauji, dažu dienu laikā un sākās apmēram tā.. 

Vienā no iepriekšējiem blogiem ieklepojos, ka būtu labi, ja UIN nebūtu jāmaksā tiem, kas ziedo Ukrainai šajos kara apstākļos. Tur bija arī atgādināti kritēriji, kurus izpildot uzņēmumi kvalificējas UIN atvieglojumiem. Blogu pārpublicēja Delfi. 

Ar mani sazinājās ZZS deputāts un ātri sagatavojām attiecīgus priekšlikumus grozījumiem Ukrainas atbalsta likumā. Par to, lai ziedotājiem par ziedojumu nebūtu jāmaksā UIN, ja tie nekvalificējas UIN atlaidei. Arī par to, lai ziedotājiem būtu tiesības atskaitīt priekšnodokli par precēm, ko tie pēc tam ziedo Ukrainas humānai palīdzībai. 

Pēc tam sazinājās arī FM atbilstošais speciālists un izteica atbalstu šai PVN iniciatīvai, par ko FM arī pati gatavo priekšlikumus grozījumiem likumā. Pārrunājām veiksmīgāko šo grozījumu formātu, lai nav pretrunas ar ES PVN direktīvu.

Tad vakarā noskatījos šo video ar kārtējo Ukrainā nogalināto nevainīgo mazuli un nevarēju vairs normāli pagulēt. Pa nakti rādījās murgi, kuros nosapņoju, ka minēto UIN priekšlikumu principā atbalsta arī daudzi pozīcijas deputāti, tomēr Reira kungs (un līdz ar to - arī FM) iestājās pozā un minēto UIN priekšlikumu noairēja. Rezultātā visa pozīcija pakļāvās koalīcijas disciplīnai un nolēma, lai tik uzņēmumi maksā UIN par ziedojumiem, ja reiz viņiem iet tik labi, ka var ziedot. Turklāt, daži koalīcijā uzmeta lūpu un iestājās pret šiem UIN grozījumiem, jo tas, lūk, nenāca kā pozīcijas priekšlikums. Skumji. 

Ko tieši nolēma Saeima?

PVN - ja preces ziedo

Galvenās izmaiņas saistītas ar PVN - tiem, kas ziedo preces Ukrainai, nav jāatmaksā valstij priekšnodokli par šo preču iegādi. Tas stājās spēkā ar atpakaļejošu datumu - 24.februāri, kad sākās karš. 

PVN - ja preces pārdod SLO, kas ziedo

Otrs, pavisam nesen, 22.martā stājās spēkā grozījumi PVN likuma piemērošanas noteikumos, kuru galvenā doma - 0% PVN likmi drīkst piemērot eksportam uz Ukrainu, ja pārdevējam ir 1 no 3 attaisnojuma dokumentiem (vispārējā gadījumā vajadzīgi 2 no 3). FM man skaidroja, ka tas attiecas arī uz situācijām, kad pārdevējs pārdod sabiedriskā labuma organizācijai, bet tā organizē eksportu. Attaisnojuma dokumentos kā nosūtītājs parādās šis pārdevējs. Atmiņas atsvaidzināšanai - kas tad ir šie 3 attaisnojuma dokumenti? 

1. starptautiskos kravas transporta pavaddokumenti vai to kopijas;

2. līgumi, kas noslēgti ar trešo valstu personām (preču saņēmējiem);

3. dokumenti, kas apliecina samaksu par preču eksportu.


NVO

Pašām biedrībām un nodibinājumiem (SLO) vairs nevajag ar steigu grozīt statūtos norādītos ziedojumu saņemšanas mērķus, lai tās varētu palīdzēt Ukrainai - likuma grozījumi vairs šādiem gadījumiem neparedz šādu prasību. NVO arī būs atvieglota atskaitīšanās par Ukrainai ziedotajām precēm un naudām.

Ziedošanas ierobežojums

Maz pamanīta bija ziņa par jauno Ukrainas atbalsta likuma normu, kas paredz, ka kapitālsabiedrības ziedošanai Ukrainas atbalstam drīkst atvēlēt ne vairāk par 20% no iepriekšējā gada peļņas, no kuras vēl pirms 20% rēķināšanas jāatņem Covid-19 krīzes laikā no valsts saņemtos atbalsta pasākumus! Tātad, ja nebija pagājušā gadā pietiekoša peļņa = ziedot Ukrainai nedrīkst. Vienīgi, nav skaidrs, kas notiks ar uzņēmumiem, kas ziedojuši pirms grozījumu pieņemšanas vai kas ziedojuši pēc, bet apzināti vai neapzināti pārkāpuši šo aizliegumu. Daudziem ir viedoklis, ka palīdzība tiem, kas lej asinis Ukrainā, ir svarīgāka par jebkuriem naudas jautājumiem. 

IIN + VSAOI

Uzsākot darba attiecības Latvijā, Ukrainas iedzīvotāji var saņemt pabalstu vienas minimālās mēnešalgas apmērā un to neapliek ar algas nodokļiem. Ukrainas iedzīvotājam pabalsta saņemšanai jāvēršas mēneša laikā pie Nodarbinātības valsts aģentūras.  

VID komentāri

Arī VID pietiekoši aktīvi noreaģēja ar skaidrojumiem. Tur iespējams atrast par fizisko personu ziedojumiem u.c detaļām, kam šajā blogā nepieskāros. Bet ar VID komentāriem vienmēr - kā ar bitēm - uzmanīgi, ar prātu domājot līdz. Jāpaslavē VID arī par lēmumu atteikties apmainīties ar Krieviju ar muitas informāciju kara laikā. 

IIN vai VSAOI atvieglojums tiem, kas saņem digital nomad visa

Visbeidzot, pagājušā nedēļā (skolēnu brīvdienās) biju tikko ienācis kādā Malagas iepirkšanās centrā, kad Labklājības ministrs palūdza pakomentēt grozījumu Imigrācijas likumā projektā. Projekts šķiet atbilstošs jaunākajām tendencēm, jo tas dotu IIN vai VSAOI priekšrocības ārzemniekam, kas saņēmis t.s. digital nomad visa. DNV ir ilgtermiņa vīza, kuru izsniegs ārzemniekam, kura ieceļošanas mērķis ir saistīts ar uzturēšanos Latvijā, veicot attālinātu darbu pie darba devēja, kas reģistrēts ārpus Latvijas, pārnest nodokļu rezidenci uz Latviju. Šobrīd šajā sakarā ir divi priekšlikumi. Pirmais paredz stimulu pārnest nodokļu rezidenci uz Latviju – šādā gadījumā paredzēts piemērot IIN atlaidi pirmajā gadā. Otrais paredz iespēju brīvprātīgi sociālās apdrošināšanas iemaksas, saņemot atsevišķus pabalstus.

Ideja ir laba, jo piesaista nodokļus no tiem, kurus, iespējams, Latvija savādāk nesaņemtu. Šādi piemēri jau pastāv citās ES valstīs. Parasti tādos gadījumos biju lasījis par līdzīgiem mehānismiem saistībā ar IIN, bet par VSAOI šādos gadījumos man ir jaunums. Šai sakarā ir viens labs UK nodokļu profesores darbs, kas brīdina valstis par šādu tendenci saistībā ar arvien biežāku darbinieku attālinātā darba paradumu maiņu. 

Vienīgi, ja doma būtu piesaistīt labus darbiniekus no Krievijas, Baltkrievijas vai Ukrainas, kas turpinātu strādāt ārzemju uzņēmumā no Latvijas, Ukrainas cilvēkiem šobrīd nebūs iespēju pierādīt, ka viņš/viņa vairs nav turienes nodokļu rezidents (kā to šobrīd paredz projekts), jo attiecīgās iestādes šādus apliecinājumus šobrīd neizsniegs. Latvijas nodokļu rezidenci iespējams saņemt uzreiz ar dzīvesvietas deklarēšanu (pozitīvs fakts), bet kā lai pierāda negatīvu faktu (neesmu citur rezidents) - ar 200 pasaules valstu nodokļu administrāciju izziņām? Nodokļu rezidence vienlaikus var būt vienā valstī, ja Latvijai ar attiecīgo valsti ir nodokļu konvencija. Pēc konvencijas var būt grūtāk pārnest rezidenci, tāpēc vienkāršāk būtu atsaukties uz Latvijas likuma kritērijiem, bet tas ne vienmēr nozīmēs, pa pēc nodokļu konvencijas viņš tiešām ir LV nodokļu rezidents. Ņemam popkornu un turpinām sekot līdz šim. 

Ko par ukraiņu nodarbināšanu saka nodokļu konvencijas?

Latvijai ir nodokļu līgums ar Ukrainu, kas paredz vispārējo principu, ka darba ienākumus var aplikt ar nodokli Latvijā, ja Ukrainas rezidents veic darbu Latvijā. Taču līgums arī paredz atbrīvojumu no ienākuma nodokļa Latvijā, ja:
a) darbinieks uzturas Latvijā uz laiku vai periodiem, kas kopā nepārsniedz 183 dienas jebkurā 12 mēnešu periodā, un
b) atalgojumu izmaksā darba devējs, kas nav Latvijas rezidents, vai viņa vārdā, un
c) atlīdzību (faktiski un pēc būtības) nemaksā darba devēja pastāvīgā pārstāvniecība Latvijā.

Tādējādi uz laiku pārcelšanās gadījumā, ja ir izpildīti a)-c) kritēriji, personas var atbrīvot no ienākuma nodokļa no algas, kas gūta, strādājot Latvijā. Jautājums varētu būt par c) kritēriju - vai pārvietoto darbinieku darbība rada ārvalsts darba devēja pastāvīgo pārstāvniecību Latvijā, ko sīkāk jāanalizē katrā gadījumā atsevišķi.

Tāpat starp Latviju un Ukrainu ir noslēgts sociālās apdrošināšanas līgums, kas paredz noteiktas iespējas Ukrainas darbiniekiem pēc nepieciešamo formalitāšu nokārtošanas palikt Ukrainas sociālā nodrošinājuma sistēmā.

Vēl par migrācijas un nodarbinātības papīriem

Attiecībā uz darbiniekiem un viņu ģimenes locekļiem ar Ukrainas pilsonību, kuri bēga no kara, Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likums paredz izņēmumu uzturēšanās un nodarbinātības jautājumos kara periodā. Proti, ukraiņi, kā arī personas, kurām ir pastāvīgās uzturēšanās atļauja Ukrainā, bēgot no kara vai kuri nevar atgriezties Ukrainā kara dēļ, pēc ierašanās Latvijā varēs strādāt praktiski uzreiz. Reģistrējoties pēc ierašanās, ukraiņi varēs sākt strādāt Latvijā, ja viņi PMLP iegūs ilgtermiņa vīzu (izsniedz uz vienu gadu) un tiesības uz nodarbinātību (bez ierobežojumiem). Izveidots īpašs centrs kara bēgļiem, kur var nokārtot visas formalitātes. To pašu var izdarīt jebkurā PMLP nodaļā Latvijā. Valsts nodeva par ilgtermiņa vīzas izsniegšanu šajā gadījumā netiks piemērota. Vīzu varēs saņemt arī Ukrainas pilsoņi, kuriem nebūs visu nepieciešamo dokumentu. Tādā gadījumā viņiem var būt pienākums gada laikā iesniegt attiecīgos dokumentus. Ukrainas valsts-piederīgo nodarbināšanai nebūs nepieciešama darba devēja vakances reģistrācija NVA un netiks piemērota prasība nodrošināt darba samaksu, kas nav mazāka par vidējo bruto darba samaksu Latvijā iepriekšējā gadā.

Ko dara citas valstis?

Eiropas Komisija 23.martā nolēma, ka tā nepiemēros valsts atbalsta ierobežojumus ES valstu ieviestajiem Ukrainas krīzes skarto uzņēmumu atbalsta pasākumiem
  • tiešiem grantiem, valsts garantijām un subsidētiem aizdevumiem; 
  • palīdzībai ar augstajām enerģētikas cenām - ES dalībvalstis varēs daļēji kompensēt uzņēmumiem, jo īpaši intensīvajiem enerģijas lietotājiem, papildu izmaksas, kas radušās ārkārtas gāzes un elektroenerģijas cenu pieauguma dēļ; saistīto atbalstu var piešķirt jebkurā formā, arī tiešās dotācijas veidā; 
Tas neattiecas uz uzņēmumiem, kurus kontrolē krievi (Russian-controlled entities - nevar īsti saprast vai domāts krievi vai Krievija). Energoietilpīgu lietotāju definīcija ir noteikta Enerģijas nodokļu direktīvā. Šie atbalsta pasākumi atļauti līdz šī gada beigām. 

Un vēl daži no nodokļu jaunumiem saistībā ar Ukrainu pasaulē martā..
  • Puertoriko - aizliegusi Krievijas alkohola tirdzniecību;
  • Vācija - atļauti plašāki ziedojumi, to apliecināšanai pietiek ar ziedojuma saņēmēja vēstuli; nodokļu atvieglojumi būs arī tiem, kam statūti neparedz tiesības vākt ziedojumus; nodokļu atvieglojumi - ziedotājiem un tiem, kas nodrošina darbaspēku palīdzībai Ukrainai, kā arī ļauj izmantot savu nekustamo īpašumu palīdzībai Ukrainai, arī tiem, kas palīdz bēgļiem; biznesa aktīvu nodošana bēgļiem - atskaitāms biznesa izdevums;
  • Krievija ierobežo darījumus ar nekustamiem īpašumiem ārzemniekiem un ārzemēs dzīvojošiem Krievijas pilsoņiem; nosaka moratoriju mazu un vidēju uzņēmumu auditam; centrālā banka ierobežo naudas pārskaitījumus uz ārzemēm, t.sk. dividendes un %; izveidots nedraudzīgo valstu saraksts;
  • Ukraina atcēla importa nodevas humānai palīdzībai; konfiscē Krievijai (un valsts uzņēmumiem, pagaidām ne fiziskām personām) piederošus aktīvus;
  • Rumānijā visi ziedojumi samazina ar ienākuma nodokli apliekamo bāzi; priekšnodoklis ziedotajām precēm - atskaitāms;
  • OECD aptur Krievijas un Baltkrievijas pārstāvju darbību jebkurās organizācijas daļās;
  • Igaunijā ziedotājiem (saņēmējiem - NVO atsevišķā sarakstā) nepiemēro UIN bez ierobežojumiem; (likums vēl nav pieņemts, bet diezgan droši, ka šāds tas tiks apstiprināts). Likumā paredzēts saraksts ar NVO, jo pretējā gadījumā būs grūti izsekot korektai naudas novirzīšanai uz Ukrainu.
Galvenais

Starp citu, SLO Uzņēmeji Mieram uzņēmuši tiešām ievērojamus apgriezienus. Visus līdzekļus tā novirza tikai sadarbībā ar caur Latvijas vai Ukrainas iestāžu pārbaudītiem avotiem, ka palīdzība nonāk pie vajadzīgā adresāta. Dažreiz Ukrainas iestādes un sabiedriskās organizācijas (arī UM pārbaudītas) sūta konkrētu preču sarakstus - par tiem varat interesēties vai nu pie manis vai pašā organizācijā. Vēl nav par vēlu palīdzēt!

ceturtdiena, 2022. gada 10. marts

4 soļi, kā SIA un SIA daļu (AS akciju) īpašnieks var nemaksāt ienākuma nodokļus. Nekad.

Solis 1 

SIA ir uzkrājusi nesadalīto peļņu. Jaunā UIN sistēma veicina, ka to vai nu uzkrāj vai vēl labāk - iegulda biznesā. Tādējādi aug SIA kapitāla daļu vērtība.

Solis 2 

Kapitāla daļu īpašniekam jāpaņem bankā ilgtermiņa aizdevumu, ieķīlājot kapitāla daļas. Bankas % (3-4%?) ir būtiski mazāki par UIN par izņemto peļņu (25%). Tik jāparūpējas, ka SIA daļas uz to brīdi ir pietiekoši vērtīgas. SIA pati nevar neko ieķīlāt, lai nodrošinātu šo aizdevumu, jo tad būs UIN par labumu akcionāram - ar saimniecisko darbību nesaistīti izdevumi. Paga, izdevumu SIA jau nekādu no sava nekustamā vai cita īpašuma ieķīlāšanas par labu SIA dalībnieka aizdevuma nodrošināšanai jau nav..

Solis 3

Neizmaksāt peļņu no SIA un tādējādi nemaksāt UIN par SIA nopelnīto. Nekad. Latvijas UIN sistēma to atļauj neierobežoti ilgi. 

Izņēmums - ja grupas apgrozījums >EUR 750 mil.

Vienīgā piebilde - ES valstīm tūlīt būs jāievieš t.s. ATAD3, jeb Pillar 2 direktīvu. Tā paredz globālo minimālo UIN 15% efektīvās likmes apmērā. BET.. tas attieksies tikai uz uzņēmumu grupām ar apgrozījumu vismaz EUR 750 milj. Tātad, tas attieksies g.k. uz ārzemju grupu Latvijas meitām. BET.. kāds direktīvai sakars ar peļņas neizmaksāšanu? Šādi lielie uzņēmumi, kam Latvijā ir meitas, varēs peļņu neizmaksāt tik maksimums 4 gadus, savādāk galvenajam uzņēmumam būs jāmaksā UIN savā valstī par Latvijas meitas peļņu. Tikko kolēģi par šo direktīvu Francijas INSEAD WTS.com tīkla Pillar 2 darba grupā samācījās gudras lietas - informācija sekos.   

Solis 4 

Kad pienāk aizdevuma atmaksas termiņš (pēc 20 gadiem?), aizņemies atkal. Varēsi aizņemties vairāk, ja SIA uzkrātā peļņa vai aktīvi par šiem gadiem ir attiecīgi pieauguši. 

Tas jau reāli notiek arī citur + trasti mantošanai

Te ir viens no daudziem rakstiem, ja kāds vēlas palasīt par šo sīkāk. Rakstā, gan, ir vēl viens papildus solis - ielikt akcijas/daļas trastā un nodrošināt nesāpīgu (bez nodokļiem) daļu/akciju pārmantojamību. Es, gan, neteiktu, ka Latvijas mantošanas takses ir tik motivējošas (0,25% - 7,5%, atkarībā no radniecības tuvības), lai vairumā gadījumu atmaksātos uz šo jautājumu skatīties dēļ šīm taksēm. 

trešdiena, 2022. gada 9. marts

Par būtisko (un tie nav nodokļi)

Neviens neticēja, bet tas notika

Karš atnāca ar šoku un nespēju normāli pastrādāt vairākas dienas, pievēršoties tikai Ukrainas ziņām. Pat sarunā ar Ukrainas advokātu biroja nodokļu prakses vadītāju Illya Sverdlov 12 dienas pirms kara nekas neliecināja, ka Illya būs jānomaina savu biroja uzvalku pret ieročiem. 

Ieteiktā grāmata

Tagad, nedēļu pēc kara sākuma, nejauši atcerējos, ka Tax Stories podkāstā sarunājos ar Jens Svolgaard, Bolt nodokļu šefu. Cita starpā, runājot par personisko izaugsmi, viņš ieteica Eckhart Tolle grāmatu The Power of Now (Tagadnes spēks). Grāmata ir par to, kā dzīvot veselīgāku, laimīgāku, apzinātāku dzīvi, dzīvojot šeit un tagad. 

Ko darīt, kad pasaule jūk prātā?

"Mēs neesam mūsu ķermenis un jūtas, mums tie ir", Jens īsumā raksturoja šo Tolles grāmatu. Kaut arī fiziski ķermenis noveco, cilvēks pats nenoveco. Kad šīs lietas ir sakārtotas, tas atspoguļojas dzīves kvalitātē un attiecībās, īpaši ar vissvarīgākajiem. Kad pasaulē notiek lietas, ko grūti ietekmēt, ir vērts mēģināt abstrahēties no kara šausmām un koncentrēties uz savu darbu, savas iekšējās pasaules (sevis) sakārtošanu, nomierināšanu un to, kas sagādā prieku. Sports, saruna ar otru pusīti un bērniem, mīļākā grāmata, pastaiga, meditācija.. Te nav runa par ārējās pasaules problēmu ignorēšanu, bet gan kā palīdzēt sev vakarā, kad visu dienu esi centies palīdzēt citiem.

Atrast mieru, neskatoties uz apkārtējo

"Ļaujieties pašreizējam brīdim.. Šeit mēs atrodam savu prieku, spējam aptvert savu patieso būtību un atklāt, ka mēs jau esam pilnīgi un perfekti," teikts Amazon aprakstā par šo grāmatu. Grāmata ir par to, kā sevī atrast mieru un prieku par to, kas notiek ar tevi, neskatoties uz apkārtējo. Tieši tas, kas šobrīd bija vajadzīgs, visādās nozīmēs. 

Jens jau pagājušā gadā TS podkāstā pauda pravietisku atziņu - ja visi pasaules līderi piedalītos Learning Love Institute programmas ievad-darbnīcās, mums uz planētas nebūtu karu. 

Ja nu šis ieinteresēja, Sarunas piezīmēs ir uzskaitītas gan Jensa ieteiktās grāmatas par šo tēmu, gan mājas lapas internetā. 

Entropijas likums

Tax Stories sarunā ar Philippos Aristotelous runājām par viņa jauno grāmatu par laimiThe MARVEL of Happiness: Principles, Stories and Lessons for Living Fully. Cita starpā grāmatā minēts tāds entropijas likums. Tas paredz, ka patiesā lietu kārtība pasaulē ir haoss un tas mazinās tikai, ja cilvēki tam pieliek pūles. Tātad, nenoteiktība, ko izraisīja karš un pandēmija, ir dabiskā lietu kārtība tāpat kā bērnu radītais haoss rotaļu istabā. Citas haosa biežākās izpausmes ir nabadzība, nevienlīdzība, politiskie nemieri, korupcija un citi noziegumi, klimata pārmaiņas, utt. Tas nenozīmē, ka nevajag bērnam palūgt visu sakārtot vai nav jācīnās pret noziegumiem vai nevienlīdzību, bet varbūt stress kādam mazināsies, cenšoties sadzīvot ar šo entropijas likumu. 

Kāda vispār visam jēga?

Kam interesē - katra Tax Stories podkāsta sērija beidzas ar vienu un to pašu jautājumu viesim - kāda ir viņa izpratne par dzīves jēgu. Pasaule mainās, un ir īstais laiks apstāties un padomāt par būtiskāko.

svētdiena, 2022. gada 6. marts

Kipra - lielāks investors, kā Vācija! Nopietni?

Kas stāv aiz holdingiem?

Pieņemsim, ka kara ES nebūs. Kas notiks ar Krievijas un Ukrainas biznesu? Daudzi no tiem ir ar holdinga kompānijām Kiprā, Maltā, Luksemburgā, Nīderlandē. Arī Latvijas biznesam nav retums, ka holdings ir kādā no minētajām valstīm. 

No kurienes ir nominālie investori?

Latvijas Banka publiskojusi svaigāko statistiku, ka no ~21 miljarda investīcijām Latvijā ap 17 ir no ES, bet ap 4 - no ārpus ES. No Kipras investīciju ir tikpat, kā no Vācijas (~1,2bn), bet no Igaunijas - divtik (~2,5bn). Vēl no lielākajiem investoriem jāpiemin Zviedriju (~6bn), Lietuvu (~1,5bn) un Nīderlandi (~1bn). Uzņēmumi no Luksemburgas investējuši vairāk (~800m), kā no Dānijas (~700m), bet no Maltas (~415m) - vairāk, kā no Somijas (~365m). Wow! No valstīm ārpus ES dominē Krievija (~2bn), UK (~300m), Norvēģija (~460m), Šveice, Ukraina, ASV (katrai pa ~200m).   

Jaunā Čaulas kompāniju nodokļu direktīva

Būs nepieciešama starptautisko struktūru pārskatīšana. To paredz jaunās Čaulas kompāniju direktīvas projekts. Plānots, ka ES dalībvalstīm to jāievieš jau pēc gada - līdz 2023.g. 30.jūnijam. Par jauno direktīvu, kas liks daudziem aizvērt ārzemju holdingus, ja tiem nebūs ekonomiskās būtības, pastāstīšu kādā citā blogā. 

Jau tagad VID daudz ieroču

Tas nāks klāt papildus virknei citām, jau spēkā esošām, pret-izvairīšanās normām. Piemēram, jau tagad VID ir tiesības aplikt ar Latvijas UIN ārzemju uzņēmumu peļņu, ja šo ārzemju uzņēmumu vadība (kas pieņem lēmumus) lēmumu pieņemšanas brīdī atrodas Latvijā. Nominālie ārzemju uzņēmumu direktori tur nepalīdzēs. 

Ja VID vadībā paņemtu kādu nodokļu ekspertu

Arī jaunākajā Tax Stories podkāsta sērijā Ukrainas nodokļu eksperts Illya Sverdlov stāstīja to pašu, ko citās Tax Stories sērijās teica Kipras un Krievijas eksperti - Ukrainas un Krievijas administrācijas sūta uz holdinga uzņēmumu valstu administrācijām garus pieprasījumus ar jautājumiem, kas un kā notiek holdinga uzņēmumā. Tas Ukrainas un Krievijas administrācijās sāka notikt, kad to vadību pārņēma top klases nodokļu eksperti no Big4. 

Illya teica, ka uzņēmuma starptautiskai struktūrai jābūt tik vienkāršai, ka tu vari izskaidrot pat bērnam - kādēļ uzņēmumu grupai attiecīgajā valstī nepieciešams uzņēmums. Ja to nevari, tad struktūru jāreformē vai arī to ārzemju uzņēmumu jāver ciet. 

Tiesas visā ES starpniek-uzņēmumus ignorē jau tagad

Šai sakarā visā ES nu jau vairākus gadus valdošo tendenci - cīnīties ar g.k. nodokļu labumu dēļ dibinātām struktūrām apstiprina tiesu lieta tepat kaimiņos. Lietuvas uzņēmuma māte bija Igaunijā, bet tās dalībnieki - Lietuvas fiziskas personas. Lietuvas uzņēmums bija izmaksājis Igaunijas mātei dividendes. Tās palika Igaunijā, nesadalītas tālāk uz Lietuvas fiziskām personām. Bez visas čaulas kompāniju direktīvas Lietuvas tiesa bez šaubu ēnas pateica, ka tiesa pievienojas VID aizdomām, ka tā neredz nekādu ekonomisko pamatojumu, kādēļ Igaunijas uzņēmums ir nepieciešams struktūrā. Tādēļ nodokļu piemērošanas vajadzībām jāuzskata, ka dividendes izmaksātas no Lietuvas uzņēmuma Lietuvas fiziskām personām, ignorējot Igaunijas starpnieku.   

Ir pēdējais brīdis visām uzņēmumu grupām kritiski paskatīties uz saviem uzņēmumiem - kādēļ tie ir nepieciešami?

sestdiena, 2022. gada 5. marts

Nodokļu sodu automatizācija - ar 1.1.2023.

 

Kas būs?

Latvijā plānots ieviest automātisku sodu sistēmu par kavētām nodokļu deklarācijām. To pieļauj jaunais Administratīvās atbildības likums, kas stājies spēkā jau 1.7.20. Bija plānots šo sistēmu jau palaist šī gada maijā, bet nu tas atlikts uz nākamā gada sākumu. VID informatīvajā materiālā teikts, ka 5 dienas pirms termiņa tas informēs EDS, ka tuvojas termiņš. 

Sodu apmēri

Par kavējumu līdz 2 dienām sodu nepiemēros, bet par ilgāku kavējumu sods var būt automātiski par katru laikus neiesniegtu deklarāciju šādos apmēros:

  • 3-10 dienu kavējums - brīdinājums vai EUR 25 - 70;
  • 11-20 dienas - EUR 75 - 150;
  • 21-30 dienas - EUR 155 - 280;
  • virs 30 dienām vai neiesniedz - 285 - 700.

Kā to var darīt civilizētāk?

Lielbritānija sodus par kavētām nodokļu deklarācijām piemēro ar punktu sistēmu, kā pie mums par CSN pārkāpumiem, lai identificētu sistēmiskos pārkāpējus un nošķirtu tos no nejaušajiem. Sistēma stāsies spēkā š.g. 1.aprīlī. Ja laika gaitā uzkrāti pietiekoši daudz punkti, personai administrācija var atsūtīt rēķinu par GBP 200. Punkti noilgst pēc 2 gadiem. Iespējams pārsūdzēt lēmumu par punktiem vai sodu, ja ir kāds pamatots iemesls kavējumam. 

Labie automatizācijas piemēri

Lielbritānijas programmas Making Tax Digital ietvaros ir interesantu daudz iniciatīvu. Viena no tām -attiecībā uz iedzīvotāju ienākuma nodokli. Lielbritānijā paredzēts, ka pašnodarbinātie ar apgrozījumu virs GBP 10k gadā ļauj IT sistēmai automātisku savas grāmatvedības uzskaites sistēmas datu pārvešanai uz nodokļu administrāciju reizi trijos mēnešos. Tas pēc būtības nozīmē, ka pašnodarbinātajam pašam neko nav jāiesniedz nodokļu administrācijai. Pirms trīs gadiem sākās pilotprojekts, ko paredzēts iedzīvināt visiem 2024.gadā. Making Tax Digital galvenā sastāvdaļa ir PVN automatizācija. Par to sīkāk - kādā no nākamajiem blogiem.

otrdiena, 2022. gada 1. marts

Brīvību (no nodokļiem brīvus ziedojumus) Ukrainai!


Palīdzot Uzņēmēji Mieram palīdzības Ukrainai kampaņai ar dažādiem jautājumiem, nonācu pie skaudra secinājuma: šobrīd daudziem ziedotājiem būs jāmaksā arī par ziedojumiem nodokļus! UIN un PVN.

Kur ir UIN problēma?

Uzņēmumiem būs jāmaksā UIN par ziedojumu Ukrainai, kam nevar piemērot UIN atlaidi. Nav tāda varianta - nesaņemt UIN atlaidi, bet arī nemaksāt UIN. Ja nav atlaides, jāmaksā UIN. Kā iespējams saņemt atlaidi par ziedojumiem?

UIN atlaide - ja nepārsniedz 5% peļņu; 2% algas; vai 30% no dividenžu UIN

Nodokļa maksātājs, kas ziedojis SLO, budžeta iestādei, valsts muzejam, ir tiesīgs izvēlēties vienu no šādiem atvieglojumiem:

1) neiekļaut ar UIN apliekamajā bāzē ziedoto summu, bet ne vairāk kā 5% no iepriekšējā gada peļņas (var būt neizmaksāta akcionāriem) pēc aprēķinātajiem nodokļiem;

2) neiekļaut ar UIN apliekamajā bāzē ziedoto summu, bet ne vairāk kā 2% no iepriekšējā gadā kopējās bruto darba samaksas;

3) samazināt par pārskata gadā aprēķinātajām dividendēm aprēķināto UIN par 85% no ziedotās summas, bet nepārsniedzot 30% no aprēķinātās UIN summas par aprēķinātajām dividendēm.

Kur ir PVN problēma?

PVN (nav atskaitāms par pirkumu) jāmaksā par visu, ko uzņēmumi ziedo 'graudā', jo iegādātās preces nav izmantotas ar PVN apliekamo darījumu veikšanai.

Nepieciešama ātra politiķu rīcība

Tā tam nevajadzētu būt un tam nepieciešams tūlītējs politiķu atbalsts. Nevis ar vārdiem vai karodziņiem soc-tīklos, bet izdarot vienu reāli nepieciešamu darbu, ko tiešām varam izdarīt. Kā Covid 19 pandēmijas laikos - ātri un humāni.  

Ziedojumus aicinām veikt šajā kontā: LV32UNLA0050024322055, biedrība "Riga TechGirls", Reģ. Nr.: LV40008250980. Ziedojuma mērķis: UznemejiMieram 

Iepriekšējos manos blogos minēju arī citus nodokļu pasākumus, ko iespējams veikt Ukrainas kara sakarā.